niedziela, 8 grudnia 2013

O pradawnym SMSie


      Informacje, człowiek  od wieków dążył do tego aby były one przekazywane w sposób jak najszybszy i jak najbardziej precyzyjny.  W dobie współczesności przestrzenią, w której codziennie każdej minuty przesyłane są tysiące wiadomości stał się Internet. Korzystając z możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie trudno jest sobie wyobrazić, iż pierwsze próby zmechanizowania przesyłu informacji pozwoliły na przekaz jedynie pojedynczych słów. Wynaleziony  w 1792 roku we Francji przez Claude Chappe’a  system przekazywania wzrokowej informacji, który  został nazwany telegrafem optycznym pozwalał na przekaz wiadomości z szybkością 2 słów na minutę . System ten opierał się na kompleksie budynków, na których w najwyżej położonym ich  punkcie na dachu umieszczano ruchome poprzeczki, których poruszanie było możliwe poprzez  liny umieszczone wewnątrz tych budynków. System ten pozwolił na stworzenie kodu opartego na 196 znakach. Był to zapewne pewien postęp komunikacyjny, aczkolwiek posiadał także wiele wad. Jedną z nich był ogromny nakład kapitału ludzkiego w proces porozumiewania między wieżami, poza tym przekazywanie komunikatów między wieżami wymagało poprawnego odczytania poprzedniego komunikatu, co teraz w skutkach można byłoby porównać z grą w głuchy telefon.  

    Jeszcze w tym samym wieku podjęto się prób stworzenia urządzenia, którego zadaniem byłoby przekazywanie informacji za pomocą kabla i elektryczności. W  drugiej połowie XVIII wieku  w 1774 roku Georges-Louis Le Sage zbudował w Genewie elektrostatyczny telegraf. W praktyce pierwszym odpowiednim do codziennego użytkowania telegrafem był wynalazek urodzonego w Toruniu Samuel von Sömmering. W 1809 roku w Bawarii wymyślił on telegraf  składający się z wiązki trzydziestu pięciu  przewodów podłączonych do pojemników z elektrolitem, które odpowiadały poszczególnym znakom i literom. Następnie po wynalazku Sömmeringa w 1822  Rosjanin Paweł Szyling opracował telegraf igiełkowy, nad którym badania kontynuowali  Carl Friedrich Gauss i Wilhelm Weber.  Natomiast w 1837 roku został zbudowany przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a oraz Sir Williama Fothergilla Cooke'a pierwszy elektryczny telegraf. Dalsze prace prowadzone w kierunku udoskonalenia tego urządzenia doprowadziły do powstania sieci telegraficznej między krajami.  Było to pierwsze urządzenie pozwalające na wymianę informacji na skalę globalną.

     W obecnych czasach telegraf dla większości jawi się jako urządzenie rodem z epoki kamienia łupanego, gdyż został on  zastąpiony przez takie formy przekazywania wiadomości jak Internet czy telefon.  Odpowiednikiem dawnych telegramów stały się teraz łatwiejsze do wysłania i bardziej ekonomiczne e-maile czy też popularne SMSy, które nie wymagają już pisania wiadomości w tzw. „telegraficznym skrócie”.


Bibliografia:
Michalik Łukasz, Telegraf - Internet epoki wiktoriańskiej           [w:] http://gadzetomania.pl/2012/11/08/telegraf-internet-epoki-wiktorianskiej